admin

Fërgesë me patëllxhanë

Përbërësit: 700 gr patëllxhanë 3 qepë të vogla 2 degë selino 400 gr domate 2 lgj salcë domate 4 lgj vaj ulliri 80 gr ullinj 30 gr stika pishe 30 gr kaperi 3 lgj uthull 1 lk sheqer Përgatitja: 700 gr patëllxhane 3 qepë të vogla 300 gr selino 400 gr domate 2 lgj salcë…

Read More

Mëlçi pule me domate e vezë

Përbërësit: 400 gr mëlçi pule 1 kokërr qepë 3 thelpinj hudhër pak rigon 1 spec jeshil 100 ml verë të bardhë kripë+piper të zi 3-4 domate mesatare 80 gr kaçkavall i butë 4 kokrra vezë vaj ulliri Përgatitja: Në një tigan ngrohim vajin dhe kaurdisim mëlçitë derisa të ndryshojnë ngjyrë. Shtojmë qepën të prerë në…

Read More

Kek me karrota

Përbërësit: 300 gr karrota 300 gr miell 1 pako pluhur pjekës 1 lk sodë buke vanilje 4 kokrra vezë 1 gotë sheqer 2 lç lëkurë portokalli 1 fk lëng portokalli ¾ gotë vaj pak kripë 100 gr fruta të thata Përgatitja: Bashkojmë në një tas produktet e thata ( miellin e situr, gjysmë luge çaji…

Read More

Fërgesë me mish të grirë e perime

Përbërësit: 4 qepë të njoma 4 thelpi hudhër 400 gr mish i grirë 400 gr kunguj+ patëllxhanë 200 gr domate 50 ml pure domate kripë + piper i zi vaj ulliri 125 gr mozzarella borzilok Përgatitja: Ngrohim vajin në një tigan, shtojmë hudhrat dhe qepët të pastruara dhe të prera në unaza me gjithë bishtat…

Read More

Pritet të na mbajë mbërthyer për 1 javë, fenomeni i çuditshëm atmosferik që po tremb Ballkanin..

Quhet Andrea dhe pritet të na mbajë mbërthyer për rreth një javë. Kështu e kanë quajtur meteorologët fenomenin atmosferik që ka goditur Ballkanin së fundmi. Kjo ka parë një veshtirëdim të kushteve atmosferike, me shira të rrëmbyer dhe erëra të forta, ku pjesë të Ballkanit Perëndimor, kanë shpallur gjendje emergjence nga përmbytjet në disa rajone….

Read More

Tavë Dheu

Përbërësit 30 gr qepë 30 gr spec i kuq (djegës) 30 gr spec jeshil 70 gr mish viçi 30 gr gjizë 50 gr salcë domatesh 10 gr miell 3 gr majdanoz 2 gr kripë 2 gr piper pak gjalpë gjysmë thelpi hudhër vaj ulliri Përgatitja 1 Për përgatitjen e tavës së dheut, si fillim presim…

Read More