Kur mjalti dhe qumështi bëhen bashkë, ja çfarë përfiton organizmi ynë

Mjalti dhe qumështi veç e veç janë të shkëlqyeshëm për shëndetin, por kur veçoritë e tyre bashkohen, fitohet një pije e shëndetshme. Qumështi është i mire për hidratim, shëndetin e kockave, rregullimin e tensionit të gjakut, redukton rrezikun nga krijimi i sëmundjeve kardiovaskulare, parandalon shëndoshjen dhe diabetin e tipit 2, ndërsa disa hulumtime kanë treguar…

Read More

Dieta me sallaten me majdanoz, si te humbisni 1 kilogramë në javë

Majdanozi është një përbërës që kryesisht përdoret për zbukurim, por përveç kësaj, majdanozi përmban katër herë më shumë vitamina C se portokalli, duke qenë një stabilizues i mirë. Gjithashtu është i shkëlqyer për mëlçinë, një kurë e mahnitshme për veshkat etj. Përveç vitaminës C, majdanozi përmban gjithashtu 20% proteina, flavonoide, vajra esenciale, hekur, kalcium, fosfor,…

Read More

Caj për të rritur kujtesën, zvogëluar stresin, largon pagjumësin përmirëson qarkullimin dhe nervat

Caji Jasmine ka kohë që përdoret në Kinë që nga antikiteti. Ajo ka vetitë qetësuese që favorizojnë rimëkëmbjen e shumë pabarazive emocionale që shqetësojnë mendjen. Është efektive në luftimin e pagjumësisë dhe vepron si një qetësues natyror duke reduktuar stresin dhe duke përmirësuar gjendjen shpirtërore. Është nxitës sepse stimulon organet seksuale femërore duke shmangur dhimbjet…

Read More

Blerina Bombaj: Lista “e zezë” e ushqimeve që nuk duhet të konsumoni

Dietologia Blerina Bombaj ka përgatitur një listë të ushqimeve që mund të konsumoni dhe një me ushqimet që duhen evituar nëse doni të humbisni peshë. Më poshtë lista me ushqimet që janë me “të zezë” (të palejuara): Nga ushqimet që përmbajnë proteina: pançeta, sallami, salsiçet, mishi me dhjamë, të brendshmet. Nga frutat dhe zarzavatet: patatet…

Read More