Njoftimi i fundit vendimtar – BE merr vendimin e ri dhe te rendesishem per kufijte

Shtetet veç e veç kanë nisur të rihapin kufijtë. Austria dhe Gjermania kanë vendosur heqjen e kufizimeve në udhëtim. Nga e premtja, në vendkalimet e tyre kufitare do të ketë kontrolle, ndërsa nga 15 qershori do të rinisë lëvizja e lirë.

“Duam t’ua lehtësojmë jetën e përditshme qytetarëve tanë dhe të ndërmarrim një hap tjetër drejt normalizimit”, tha kancelari austriak, Sebastian Kurz.

Ndersa senatori gjerman Seehofer u shpreh se të gjitha pikat kufitare me Francën, Zvicrën dhe Austrinë do të hapen nga 15 qershori dhe nuk do të ketë kontrolle të zgjatura në kufi me Francën, Zvicrën dhe Austrinë.

Para se te udhetoni ne BE duhet te dini se kane dale rregulla te reja.

Linjat ajrore nuk do te duhet te lene bosh ndenjesen e mesit ne avione por pasagjeret qe do udhetojne ne to do te duhet te vendosin maska kur te ngjiten ne bordin e avionit dhe neper aeroporte gjithashtu.

Ndaj kini kujdes.

Duke iu referuar nje dokumenti te Komisionit Evropian, ekzekutivi pritet te propozoje kupone per fluturimet e anuluara ose per pushime qe te qendrojne te vlefshme per te pakten nje vit me mbrojtje kunder falimentimeve.

Pritet qe nga 1 qershori shqiperia te hapet dhe te lidhen ura me shtet te tjera qe te fillojn levizja.