Nje rekord i ri rastesh te reja ne itali, jane gati 3 mije vetem ne Lombardi dhe pritet te mbyllen…

0
413

Rritja e numrit te te prekurve me koronavirus vazhdon te jet prezente ne Itali.

Sipas shifrave te fundit ne 24 oret e fundit ishin 11.705 raste te reja ndersa nje diteme pare 10.925, duke e cuar numrit e jeteve te humbura ne 69 e ditene e djeshme ishin 47.

Rajoni i Lombardise gjithsesi shfaqet si me i prekuri dhe madje ditet e fundit me problematiku ne krahasim me rajonet e tjera.

Janë 2975 rastet e rajonit me kryeqendër Milanon, ndërkohë që në Kampanja u regjistruan 1376 raste, dhe në Lacio 1198.

Keshtu ne kete rajon ndërkohë guvernatorët i kanë kërkuar qeverisë mbylljen brenda mesnatës të çdo restoranti dhe lokali, ndërkohë që aktivitetet që nuk shërbejnë në tavolinë duhet të mbyllen brenda orës 18.