Nga 16 raste te reja me koronavirus në Itali, 13 dolen se janë shqiptarë! Guvernatori: Do mbyllim kufijte

0
497

Ne rajonin e Toskanes ne Itali, guvernatori ka dale me nje kercenim per pezullimin e fluturimeve pasi te dhenat e fundit treguan se ishte ne rritje numri i rasteve me koronavirus te importuara.

Keshtu ne ket rajon ne 24 oret e fundit jane regjistruar 16 raste te reja me COVID-19 ku kane shperndarje ne qytetet Firenzr, Arezzo dhe Massa Carrara.

Mirepo bazur ne autoritetet italiane, figuron se nga 16 raste te reja, 14 jane shtetas te huaj dhe 13 prej ketyre rezultuan se ishin nga Tirana.

Ndaj Guvernatori i Toskanes, Enricco Rossi eshte shfaqur i ashper ne fjalen e tij duke kerkuar te dhena nga pasagjeret ose do te ndaloje fluturimet nga Shqiperia.

“Të ndërhyjë qeveria, në veçanti ministria e Brendshme dhe ajo e Shëndetësisë”, ka thënë Rossi.