U shpall shteti më i sigurt në botë, por ja pse rikthen karantinën pas 102 ditësh

0
512

Pak dite me pare te gjitha mediat e huaja shkruajten pe Zelanden e re pasi ishte i vetmi vend qe nuk raportonte asnje rast te ri infektimi prej 100 ditesh.

Zelanda e Re konsiderohej si nje nder vendet me te sigurta ne bote qe i ishte kthyer normalitetit te para pandemise.

Mirepo sot ne kete shtet eshte rikthyer karantina, duke qene te detyruar per shkak te rasteve te reja qe ishin shfaqur.

Kryeministrja evendit Jacinda Ardren dha njoftimin per mediat se banoret ne Auckland duhet te izolohen sepse aty kane rezultuar 4 persona pozitiv.

Ajo sqaroi se jane masa te detyrueshme per te mos patur transmetim te metejshem duke qene se Auckland eshte qyteti me i madhe ne vend.

Duke filluar qe nga e merkura ne mesdite njerezit ne kete qytet do te jene te detyruar te qendrojne ne shtepi dhe madje edhe shume bare e restorante do te mbyllen.

Por edhe pjesa tjeter e vendit do te kete karantine te pjesshme nga e merkura ne mesdite deri ne mesnaten e te premtes.