Tërmeti i fuqishëm godet Greqinë diten e sotme ja sa ishte magnituda

0
515

Vera quhet se eshte stina e termeteve ku toka fillon te lekundet

Keshtu ka ndodhur diten e sotme ku një tërmet i fuqishëm ka goditur Greqinë jugore ditën e sotme por pa pasoja dhe deme.

Lëkundjet e tërmetit me madhësi 5.2 dhe thellësi 90 kilometra u ndje deri në Athinë

Instituti Gjeodinamik i Athinës tha se tërmeti nënujor pati një epiqendër 53 kilometra në juglindje të ishullit Hydra dhe në lindje të Peloponezit, dhe ndodhi në orën 10.27 të mëngjesit me kohën lokale.

Gjendja eshte e qete dhe cdo gje eshte kthyer normalitetit ku nuk ka pasur te lenduar apo pasoja te tjera.