Home TE NDRYSHME Shteti qe nuk u fut ne karantine, dhe ja cpo ndosh sot...

Shteti qe nuk u fut ne karantine, dhe ja cpo ndosh sot ne Suedi.

287
0

Suedia ishte ai shtet qe vendosi te mos futej ne karntine e te mos ndiqte strategjine e “imunitetit te tufes”.
Atje vetem 13 paciente jane ne terapi intensive dhe sot numeron vetem nje humbje jete.

Megjithese ne fillim te pandemise ne Suedi kishte nje numer te larte personash te infektuar krahasuar me vendet e karantinuara, mund te themi se gjithsej atje ka pasur 5843 jete te humbura ndersa per muajin gusht vetem 79 .

Gjate një konferencë per shtyp ne javën e kaluar, epidemiologu suesdes Anders Tegnell tha: “Suedia ka kaluar nga të qenit një nga vendet me më shumë të prekur në Evropë, në një nga vendet me më pak të infektuar në Evropë.
Shumë vende të tjera kanë parë një rritje mjaft dramatike. Ajo që ne shohim tani është se politika e qëndrueshme mund të jetë më e ngadaltë në marrjen e rezultateve, por ajo rezultati do të vijë. Dhe ne shpresojmë që rezultati të jetë i qëndrueshëm.”

Suedia dje shenoi 204 raste pozitive, dhe kjo shifer eshte shumë pak krahasuar me 1.698 raste të konfirmuara në 24 qershor.