Rryma të nxehta nga Saharaja drejte Shqiperise, flet meteorologia: Kujdes, do te zgjase deri ne fund..

Keto dite maj kane qene te nxehta dhe tani vera ka ardhur metereologet thone se keto vale te nxehti vijne nga Saharaja ndaj ka ber dhe kaq nxehte.

Temperaturat kanë arritur deri në 34 gradë celcius dhe kane bere qe te fillojne dhe pushuesit te shkojne ne plazhe që është tipike e stinës së verës, por po ndodh që tani në pranverë.

Sa do të zgjasë keto dite te nxehta?

‘Gjendja do vazhdojë deri në 25 maj, pastaj temperaturat do të bien me 10 gradë, dhe do të jenë tipike të pranverës. Maji po bën më i nxehtë se i vitit të shkuar.’ tha meteorologia Adiola Bani

Ndërkohë më herët SHMU, Shërbimi Meteorologjik Ushtarak tha se vendi ynë këtë fundjavë do të ndikohet nga kushte të qëndrueshme atmosferike me mot me diell por edhe disa “siklete”.

“Sikleti” i parë do të jenë temperaturat të cilat jo dhe aq në vlerat minimale por në ato maksimale do të pësojnë rritje duke bërë që moti të jetë i nxehtë duke prekur vlera 36-37ºC.

Ndaj vera erdhi dhe dite te nxehta do te vijne.