Pipero jep lajmin e papritur, ja çfarë pritet që të ndodhë në vazhdim në Shqipëri me virusin

0
503

Mjeku i njohur, infeksionisti Pellumb Pipero eshte pyetur ne nje interviste se sa mendon ai qe mund te zgjasi pandemia.

Pipero ka thene se me virusin mund te bashkejetojme deri ne vitin 2023.

Fjalet e tij ishin keto:
“Është e vështirë që të bëjmë parashikime, por dhe një vit e gjysmë besoj. Kjo pandemi do na shoqërojë së paku 1 vit e gjysmë, por dhe më shumë. Me virusin mund të bashkëjetojmë dhe deri në vitin 2023. Kjo varet dhe nga virusi, pasi mund të pësojë mutacion”, tha mjeku.

Ndersa ne lidhje me vaksinen ai tha se nuk mund te behet me force tek qytetaret por ata secili te jene te lire te zgjedhin nese duan ta bejne apo jo.