Përkeqësohet situata e koronavirusit në vend, njihuni me të dhënat për 24 orët e fundit

Ministrisë së Shëndetësisë ka bere me dije se situat ne vendin tone eshte e veshtire dhe duhet me shume kujdes.

Rriten rastet ditore të prekura me koronavirus. Janë kryer 952 testime në 24 orët e fundit, nga të cilët kanë rezultuar pozitivë 171 qytetarë të prekur nga virusi SARS-COV2.

Por lajmi i mire eshte se jane shëruar 85 qytetarë, duke e çuar në 9 mijë e 585 numrin e të shëruarve në vend që prej fillimit të epidemisë ndaj kjo eshte shprese.

Aktualisht në spitalin Infektiv dhe “Shefqet Ndroqi” po trajtohen 244 pacientë, 14 në terapi intensive nga të cilët 5 pacientë janë të intubuar.

“Nga data 15 tetor maska ose barriera mbrojtëe prej tekstili bëhet e detyrueshme edhe në ambientet e hapura jashtë shtëpisë, në mënyrë që të minimizohet përhapja e infeksionit.