Përgatituni sepse Këtë dimër do thani së ftohti: Ja sa do shkojnë temperatura dhe cfare dimri na pret

Kemi vënë re se kohët e fundit temperaturat janë ulur dhe janë shoqëruar me rreshje shiu gjate javes qe lame pas.

Mirepo parashikimet e motit flasin për nje ulje akoma më të madhe të temeraturave gjate javeve ne vazhdim ku minimalja do të arrije 4 gradë në veri.

Keshtu kudo ka filluar stina e dimrit ashtu si kurse në Alpe dhe Apenine që bora ka nisur dhe do të vazhdojë.

Ne kete gjithashtu do te ndikoje edhe se pas dy javësh hyn ora diellore dhe motit te ftohte do i shtohet edhe errësira.

Por sidoqofte vjeshta nuk do të mbyllet me shi, pasi meteorologet thone se ajo do të na dhurojë ende ditë të bukura dhe madje në disa zona dimri do të nisë i ngrohtë.

Por te mos harrojme se në pjesën e dytë të dimrit do të ketë valë shumë të ftohta ndikuar nga ujërat e oqeanit Paqësor dhe Vorbulla Polare.

Ndersa në Itali do të ketë shumë turbulencë atlantike qe per me teper do të sjellin shumë shira ne zonat veriore te vendit.

Sipas parashikimeve te fundit nga sinoptikanet ka ende lajme te mira për dimrin 2020-2021.
Dhjetori do të jetë i butë e me reshje ndërsa Janari dhe Shkurti parashikohen të jenë me masa të ftohta ajri, dhe ndoshta me rreshje bore ne vende malore.

Por gjithsesi temperaturat do të ulen nën mesataren dhe poshtë zeros.