Home TE NDRYSHME Pas numrit te madh te infektuarve qeveria vendos mbylljen e shkollave

Pas numrit te madh te infektuarve qeveria vendos mbylljen e shkollave

4660
0

Greqia ka mbyllur dhe shkollat per shkak te numrit te madh te te infektuarve pasi shume mesues jane infektuar dhe gjendja nuk eshte e mire.

Tashme jemi ne valen e dyte dhe numri i te infektuarve eshte i larte ndaj ka nevoj per nje karantine te dyte.

Mediat greke bëjnë me dije se gjendja eshte e veshtire

Kjo situatë e rënduar ka bërë që qeveria greke të marrë vendimin për të mbyllur shkollat dhe kopshtet deri më 30 nëntor.

Më herët ishte paralajmëruar të mbylleshin vetëm shkollat e ciklit fillor dhe kopshtet.

Është marrë vendimi që shkollat të qëndrojnë të mbyllura deri në fund të muajit për të bërë të mundur parandalimin e përhapjes së koronavirusit.

Zëdhënësi i qeverisë Stelios Petsas kishte parashikuar mbylljen e arsimit fillor, duke thënë se nëse do të duhej të mbylleshin, qeveria do ta bënte atë.