Home TE NDRYSHME Ngrihet alarmi, te gjithe e mbajme ne frigorifer: Ja ku mbijeton Koronavirusi...

Ngrihet alarmi, te gjithe e mbajme ne frigorifer: Ja ku mbijeton Koronavirusi më shumë se tre javë. Studim Shkencor

275
0

Nje studim i fundit vjen tashme per koronavirusin dhe sipas dtudiuesve eshte vene re se ne cilin vend jeton me gjate.

Studiuesit dhane perfundimin se ai arrin te jetoje tek mishi i ngrire per me shume se 3 jave.

Ndaj ky tashme eshte nje tjeter vend potencial rreziku per infektim.

Shkencetaret kane bere studime tek kampionet e marra nga mishi pules, salmoni dhe mishi derrit nga supermarket ne Singapor duke i prire ne feta dhe infektuar me virus.

Doli se kampionet e marra nga mishi dhe peshku i injektuar dhe i ngrire ishin ende me prani te koronavirusit edhe pas 21 ditesh ne ngirje.
Për këtë arsye, shkencëtarët paralajmërojnë se shpërthimet janë të mundura edhe nga ushqimet e tilla, keshtu qe njerezit duhet te jete te kujdesshem vete.