Ndryshe nga spitali Shefqet Ndroqi ku behet hataja, ja cfare bejne mjeket ne Spanje për pacientet me koronavirus

Pasi gjendja ne Spanje ka ardhur duke u qetesuar dhe ka nje renie te medha te te infektuarve nga maujt kur ishte ne gjendje te veshtir tashme shikoni sa bukur sillen mjeket me Francisco Espana, 60 vjeç është lejuar nga mjekët e tij të kalojë 10 minuta në bregdet për të mbushur mushkëritë e tij me ajër të pastër dhe kjo e ben te infektuarin ta kaloj kete periudhe te veshtire me me lehtesi.

I shtrirë në një shtrat spitali dhe i rrethuar nga ekipi mjekësor 60 vjeçari shikon Detin Mesdhe nga një shëtitore ngjitur me Spitalin del Mar në Barcelonë a duhet te jete kjo sjella e mjekut me pacientin?

Po ne vendin tone mund te ndodhi dicka e tille le te enderrojme dhe per 100 vite se mbase dhe mjeket Shqiptar mund te sillen ne kete menyre me pacientin.

Një ekip mjekësor në Spitalin del Mar, shprehen se udhëtimet e shkurtra në plazh të distancuar nga pjesa tjetër e popullsisë mund të ndihmojnë pacientët me koronavirus të qetësohen dhe të përmirësojnë shëndetin e tyre mendor.

Qëndrimi i gjatë në spital ndonjëherë është traumatik dhe shkakton probleme mendore te ata.

Si mendoni a do te ndodh dicka e tille dhe ne Shqiperi??Cili eshte mendimi juaj?