Home TE NDRYSHME Merret vendmi i fundit, Gjermania futet sërish në karantinë nga kjo date..

Merret vendmi i fundit, Gjermania futet sërish në karantinë nga kjo date..

199
0

Numri ne rritje i rasteve me Covid-19 po detyron Gjermaninë që të futet serish në karantinë, dhe kjo duke filluar nga e hëna e ardhshme, më 2 nëntor.

Vendimi është marrë diten e sotme gjatë mbledhjes së kancelares Angela Merkel me drejtuesit e 16 landeve, shkruan Bild.

Në 24 orët e fundit, në Gjermani janë konfirmuar 14.964 raste të reja me Covid-19.

Duke iu referuar te dhenave te Institutit Robert Koh, kjo shifër është më e larta brenda një dite që nga fillimi i epidemisë.

Keshtu ne total deri më tani, ne Gjermania jane regjistruar 463,419 të infektuar dhe 10,263 jete te humbura.

Sipas Bild, kostoja për një muaj bllokim te karantines shkon nga 7 deri në 10 miliardë euro.