Me ne fund OBSH jep lajmin e mirë: Ja cpo ndodhe tani me koronavirusin

0
664

Organizata Botërore e Shëndetësisë jep më në fund një lajm të mirë pas gjithe keto muaj te veshtire qe kemi kaluar nen efektine koronavirusit.

OBSH thote se:“Pandemia e koronavirusit po ngadalësohet nëpër botë”. Në këtë konkluzion ka arritur OBSH duke krahasuar të dhënat e rasteve të reja dhe ulejn e humbjeve te jeteve ndaj me sa shikohet kurba ka renie te ndjeshme dhe pse shikohet nje perhapje e re e koronavirusit por kete here eshte me e lehte se ajo e muajve me pare.

Situata paraqitet më e përmirësuar sidomos në kontinentin amerikan. Shifrat tregojnë se nga 17-23 gushti janë regjistruar 1.7 milionë raste të reja dhe 39 mijë viktima ose e thënë ndryshe 5% më pak të infektuar dhe 12% më pak humbje jete, krahasuar me javën paraardhëse.

Ngadalësimi është duke u vënë re kudo përveçse në zonën e juglindjes së Azisë dhe pjesën e Mesdheut lindor.

Aktualisht ka arritur në thuajse 24 milionë numri i të infektuarve. Prej tyre 16.5 milionë janë shëruar. Por rreth 820 mijë kanë humbur jetën.

Ndaj shpresojme te behet me mire dhe te jenie me te kujdesshem dhe te ruani distancimin dhe te perdorni dizinfektimin.