Mbi 2 mijë raste.| Qeveria Rama merr vendimin: Ditët në vijim në Shqipëri do të…

0
410

U be nje muaj qe rritja e te infektaurve me koronavirus eshte ne rritje pasi spitalit covid 1 dhe covid 2 po behen gati spitali covid 3 dhe 4 per shkak te numrit te madh te te infektuarve.

Rritja e rasteve të reja në Shqiperi ka detyruar qeverinë t’i bëjnë thirrje qytetarëve për kujdes të shtuar.

Duhet te ruani distancimin social dhe te jeni te kujdesshem sepse numri eshte ne rritje dhe kjo eshte nje problem.

Në këtë situatë Komiteti i Ekspertëve dhe Qeveria Rama ka vendosur që të kryhen testime masive ndaj Kóvííd pasi momentalisht në Shqipëri janë mbi 2 mijë persona aktiv.

“Do të rriten akoma më shumë testimet ditore. Kapacitetet e laboratorit janë në gatishmëri për situatën e parashikuar me 500-600 tamponë në ditë, ndërkohë laboratori në QSUT do të kryeje testimet e pacientëve në spital”.

Ruani distancimin social dhe tregohuni vigjilent ruani veten tuaj dhe familjen tuaj.