Lajm i madh nga Brukseli, Merkel e thotë troç: Brenda vitit me Shqipërinë duhet patjeter….

0
722

Kancelarja gjermane Angela Merkel duke bere te ditur se cilet jane prioritetet e Presidences se BE-se ka njoftuar se ka edhe njoftime per Shqiperine.

Sipas deklarates se saj, per Shqiperia dhe Maqedonine e Veriut negociatat t hapen plotesisht brenda ketij viti dhe madje pritet qe brenda 6 mujorit te presidences gjermane te BE-se te filloje hapja e kapitujve të parë për negociatat me keto shtete.

Sipas IBNA, parashikohet që kapitujt e parë të negociatave për dy vendet të hapen më nëntor ose dhjetor, kur do fillojë dhe raundi i parë i negociatave, vetëm nëse dy vendet kanë zbatuar reformat respektive