Lajm i keq/Rikthehen shifrat e larta e të prekurve, Italia serish drejt rimbylljes

0
518

Lajme jo te mira nga Italia pasi në 24 orët e fundit, ka shënuar shifrën më të lartë të infektimeve nga Covid 19 që nga 24 qershori.

Ndodhur në këto kushte, ajo çfarë pritet është rimbyllja pasi numri po rritet.

Sot, ministri për çështjet rajonale, Francesco Boccia, ka thënë për mediat se nëse numrat nuk do të ndryshojnë, do të merren vendime për masa shtrënguese në lokale, plazhe dhe diskoteka.

Ai pohoi që në mbarim të pushimeve, do të ketë masa mbyllëse në të gjithë vendin.

“Nëse numrat nuk ndryshojnë, do të jetë e pashmangshme: javën tjetër do të përpiqemi të ndajmë një zgjedhje rigoroze me të gjitha rajonet”, u shpreh ministri.