Kthesa e papritur e motit/ Vjen lajmi surprizë, nga dita e neserme..

0
555

Jemi ne javen e pare te gushtit dhe sipas parashikimeve do te kete reshje me intensitet mbi mesatar, si dhe ulje me 7 deri 8 gradë të temperaturave.

Reshjet e shiut pothuajse do te jene ne te gjithe vendin.

“Në zonat malore do të zbresin temperaturat me 14 – 15 gradë celsius, ndërsa në zonat e ulëta dhe bregdetare me 7 deri 8 gradë”

Megjithatë kjo situatë do të jetë kalimtare. E premtja risjell motin e kthjellët e të qëndrueshëm, me vlera termike në rritje.

Sipas sinoptikanëve ky ndryshim i motit është i zakonshëm në klimën mesdhetare për shkak të avullimit të lartë gjatë ditëve të nxehta.

Video