Kosova dhe Zvicra hapin kufijtë për njëra-tjetrën, ne këtë datë fillojne fluturimet ndaj behuni gati

Nje lajme i mire vjen per te gjithe ata qe prisnin te leviznin ne keto dy vende

Kosova dhe Zvicra hapin kufijtë me njëra-tjetrën, me këtë datë lëshohen fluturimet dhe ky eshte nje lajm shume i mire.

Te dyja palet mund te udhetojne me njera tjetren dhe shtetasit e kosoves mund te shkojne ne zvicer por dhe ata qe jane ne zvicer mund te udhetojne drejte kosoves.

Kjo është konfirmuar nga zëvendësambasadori kosovar në Zvicër, Islam Spahiu, i cili ka thënë se fluturimet mund të fillojnë nga 15 qershori.

Ja se si shprehet ai:‘’Ne do t’i lehtësojmë kufizimet e hyrjes nga qershori. Operacionet normale të fluturimit mund të rifillojnë më së voni deri më 15 qershor. Turistët gjithashtu mund të kthehen në vend.’’, ka thënë ai

‘’Qytetarët kosovarë që vijnë nga jashtë duhet të karantinohen vetëm për një javë, jo për dy javë’’, tha Spahiu për 20 Minuten.

“Supozoj se do të jetë e mundur të udhëtosh përsëri me makinë”, shtoi Spahiu, pas relaksimit të radhës të masave.

Shpresojme qe te behet me mire ne ditet ne vazhdim.