“Jeta ime ka mbaruar..”/ Historia e këngëtares shqiptare, nga skenat e festivaleve duke mbledhur lajthi

0
486

Luljeta Përbasha ishte dikur nje nga kengetaret e preferuar per te gjithe por sot ajo jeton në skamje dhe ne harrese.Bota e muzikes fillon me sukses dhe mbyllet ne varferi.

Kengetarja banon në një lagje periferike të qytetit të Bilishtit bashke me bashkëshortin, i cili prej vitesh është i paralizuar.

Realiteti për këtë familje është i trishtë.

60 vjeçarja tregon se jetojnë me fitimet e nxjerra nga mbledhja e lajthive ne fushat e Devollit dhe 27 mijë lekë nga kempi i bashkëshortit. Përbasha sqaron se për herë të parë këtë muaj ajo ka arritur të marrë një pension minimal.

“Unë tani kam filluar duke marrë një pension, 160 mijë lekë. Ja me këto jetoj. Kjo (shtëpi) për mua është stallë. Edhe stallë derri nuk është. Ku të përplasem?”, rrëfeu mes lotësh këngëtarja.

video