Ja kur vjen fundi i diteve te nxehta dhe nis freskimi i motit sipas meteorologut të njohur

0
709

Ja kur vjen fundi i diteve te nxehta dhe nis freskimi i motit sipas meteorologut shqiptar

Meteorologu i njohur Hakil Osmani ka folur mbi ndryshimet motit gjate kesaj jave dhe ne vazhdim.

Osmani tregoi se kjo jave do te shoqerohet me nje mot te kthjellet e me temperatura te qendrueshme.

Sipas tij kthjellimet do të jenë dominante në pjesën më të madhe të vendit, ndërsa në zonat malore mund te ketë reshje të pakta të shirave.

“Gjatë mesit të javës vlerat termike pritet të shënohen 38 gradë celsius, ndërsa zonat malore do të kemi luhatje 33-34 gradë celsius.

Ndërsa fundjava pritet të ketë një freskim të motit, por vlerat termike sërish do të mbeten të larta”, sqaroi meteorologu,