Home TE NDRYSHME Gjendje alarmante nga Covid-19/ Në dy nëntor Gjermania futet sërish në karantinë

Gjendje alarmante nga Covid-19/ Në dy nëntor Gjermania futet sërish në karantinë

188
0

Gjermania ka vendosur për ta rifutur vendin në karantinë. Ky vendim është marrë gjatë mbledhjes së kancelares Angela Merkel me drejtuesit e 16 landeve pasi numri i te infektuarve eshte larte dhe pritet qe te rritet ende me shume ndaj qe pritet qe te mbyllen dhe shtete te tjera te BE.

Karantina do të fillojë të hënën e 2 nëntorit. Kjo masë vjen si pasojë e shtimit të rasteve me Covid-19 dhe humbjeve të jetës.

Në Gjermani gjatë 24 orëve të fundit janë konfirmuar 14.964 raste të reja me coronavirus, që është numri më i madh në baza ditore që nga fillimi i epidemisë, njofton Instituti Robert Koh.