Flet Meteorologu: Jase si do ndryshoj moti ne ditet ne vijim

0
481

Meteorogolu Akil Osmani ka treguar si do jetë moti për sot dhe gjatë ditëve në vijim pasi fillimi i muajit korrik ishte me reshje shiu dhe dite te fresketa.

Ja si do te jete dhe moti ne ditet ne vazhdim:“Vranësirat në territorin shqiptar do mbeten deri në ditën e martë dhe shumë pak ditën e mërkurë, ndërsa mesjava dhe deri në fundjavë pritet që të kemi mot të ngrohtë dhe temperaturat të shkojnë mbi 37-38 gradë celcius në ultësirën perëndimore”, tha meteorologu.

“Fundjava pritet të jetë kryesisht me kthjellime edhe pse pritet që në zonat malore të kemi prezencë të pakët të vranësirve. Përsa i përket zonave bregdetare do jenë të favorizuara për turizëm pasi pritet të kemi më shumë diell dhe kthjellime.

Mund të ketë prezencë të pakët të vranësirave, por që nuk do jetë problem përsa i përket shfrytëzimit të vijës bregdetare”, ka përfunduar meteorologu.

Behuni gati se ditet e nxehta te veres po vijne.