Home TE NDRYSHME Farat e ftoi shërojnë tre së mundjet që prekin më shumë shqiptarët,...

Farat e ftoi shërojnë tre së mundjet që prekin më shumë shqiptarët, i përdorni në këtë mënyrë dhe do shpëtoni

840
0

Ftoi ka vlera të shumta dhe eshte nje frut shume i dashur per te gjithe.

Farat e ftoit kanë efekt më të lehtë, por njihen edhe si laksativ dhe lu ftojnë inflamacionin. Nëse i vendosni në ujë, atëherë farat do të fryhen dhe do të formojnë një substancë ngjitëse që ka efekt qetësues dhe zbutës nëse e konsumoni.

Masa që formohet nga hedhja e farave në ujë ndihmon në zgjidhjen e problemeve me frymëmarrjen. Për më tepër, kjo subst ancë xhelatinoze aplikohet në lëkurë kundër dj egieve dhe nxirjeve.

Shumë vende të botës, i përdorin farat për të trajtuar problemet me fytin apo kollën. Farat hidhen në ujë dhe më pas lëngu pihet si shurup kundër kollës.

Ky shurup përdoret zakonisht për fëmijët, sepse nuk përmban alk. ol dhe është 100 përqind natyral. Hidhni një lugë gjelle me fara në 300 ml ujë të nxehtë.