E pazakonte dhe e padegjuar me pare..Rinisin reshjet e debores ne ditet a para te gushtit .Video

Nje mot i papare ka prekur ditet e fundit zonen e Lombardise ku trashesia e bores shkon gati ne nje meter.

Por ulja e temperaturave ka prekur edhe rajonin e Pass Stelvios ne kufi mes Lombardise dhe Tirolit te Jugut.

E megjithate mediat italiane kane raportuar nje situate normale ne Stelvio por gjithmone te shohesh bore ne gusht eshte nje ngjarje shume interesante.

Keshtu duket si profesia e Ornela Muttit ne filmin me Adriano Celentanon “Neve in Agosto” qe u be realitet.

Ne foton lart eshte nje mengjes i muajit gusht ku borepastruesit po zhbllokojne rruget nga bora e tepert qe eshte gati 1 meter trashesi.

Ndiqni vidjon.

Ekspertet per kete fenomen i referohen tranziteve te rrymavete Atlantikut dhe vijojne duke thene se ne fundjave do te rikthehen temperaturat ne normalitet.