Home TE NDRYSHME Dy tërmete të fuqishme, 5.5 dhe 4.4 të shkallës Rihter ne Turqi...

Dy tërmete të fuqishme, 5.5 dhe 4.4 të shkallës Rihter ne Turqi shikoni se si lekundet pallati

457
0

Rikthehen lekundjet sizmike ne Turqi ku një tërmet me magnitudë 5.5 të shkallës Rihter ka goditur krahinën lindore të Malatya të Turqisë i pasuar nga një i dytë, 4.4 ballë ku njerezit kane dalur ne rruge.

Lekundjet e para goditin rrethin e Puturge rreth orës 12.37 me kohën lokale, me magnitudë 5.5.

Por gjashtë orë më vonë në 18.30 u regjistrua një tjetër tërmet, 4.4 ballë Rihter, në të njëjtën vendndodhje. Të dy tërmetet ishin me intensitet makrosizmik 4 ballë Merkali dhe thellësi 5 e 7 kilometra.

Për fat të mirë deri tani nuk janë raportuar për lëndime në njerëz, por vetëm materiale.
Video