Dridhet toka, tërmet i fuqishëm godet kete kontinent Ja sa ishte magnituda

Një tërmet 6.3 ballë te shkallës Rihter lekundi pjesën veriore të Kilit epiqendra e tërmetit u regjistrua 45 kilometra në veriperëndim të qytetit Ovalle dhe në një thellësi prej 31 kilometrash por cdo gje ka kaluar ne paqe pa probleme.

Kili ndodhet në të ashtuquajturën “Unaza e Paqësorit” e cila karakterizohet nga tërmete dhe vullkane të shpeshta ndaj termete te tilla jane normale.

Tashme cdo gje eshte normale dhe qyteti ka nisur jeten perseri.

Gjithmon stina e veres karakterizohet me lekundje te tilla.