E keni bërë gjithmonë gabim, kur largoheni nga hotelet ja çfarë nuk duhet të bëni kurrë

0
393

Per udhetaret e apasionuar ka nga ata qe kalojne gati 88 nete neper hotele cdo vit, bazuar ne statistika.

Dhe kohet e sotme hotelet perpiqen qe dhomat e tyre ti bejne si nje shtepi larg shtepise. Edhe pse ka ende njerez qe nuk e kuptojne se pagesa per nje dhome hoteli nuk do te thote ta keqperdoresh ate pakujdes.

Ja nje liste e rregullave qe ne duhet te ndjekim para se te largohemi nga hoteli:

Mos i palosni pedhqiret e perdorur.
Menyra me e mire eshte ti mblidhni ne nje vend si dyshemeja e banjes apo vaska.

Mos e rregulloni krevatin.
Megjithse konsiderohet shume e sjellshme mbajtja paster e dhomes dhe largimi i papastertive trupore para se te largoni, rregullimi ishtratit nuk perfshihet. Pasi pastruesit e hoteleve gjithsesi duhet ta heqin per te pastruar.

Lini bakshish.
Ne industrine e sherbimeve ato vleresohen shume sepse zakonisht pagat e tyre jane te ulta, krahasuar me punen e veshtire qe ata bejne, ndaj mos harroni ti falenderoni ne nje fare menyre per qendrimin e rehatshem.

Mblidhini mbeturinat tuaja.
Mundohuni qe mbeturinat qe keni bere gjate qendrimit tuaj ti vendodni ne nje kosh plehrash e mos i lini ngado.

Hapini dritaret per tu ajrosur.
Pastruesit neper hotele fillojne pastrojne shume shpejt pasi vijne mysafire te rinj dhe ju do te beni gjene e duhur duke lene dritaret hapur para se te largoheni qe ajri te nderrohet shpejt.

Rregulloni mobiljet dhe aksesoret ashtu sic ishin.
Vendosja e sendeve dhe orendive ne vendin e tyre eshte ajo e duhura sepse pastruesit kane rreth 30 min kohete bejne pastrimin e dhomes qe te duket e persosura ashtu sic edhe ju e gjetet.

Mos perdorni ndonje gje qe nuk ju nevojitet vertete.
Keshtu psh nese ju udhetoni vetem dhe kni nje dhome me dy shtreter mos i perdorni te dy.

Po ju cfare gjerash beni nga keto para se te largoheni nga dhomat e hoteleve ku shkoni?