Do shkojmë në plazh këtë vit? Pipero jep lajmin e “keq” për të gjithe te rinjtë

Gjate githe ketyre javeve te koronavirusit ne Shqiperi, mjeku Pellumb Pipero ka folur vazhdimisht per vijimesine e situates.

Kesaj here mjeku ka folur edhe per sezonin e plazhit pasi shqiptaret e kane ngritur shpesh here kete pyetje.

Ai ka sqaruar se mund te shkojme ne plazh pasi sipas tij nuk ka prova qe koronavirusi trasmetohet nepermjet ujit, ndaj nuk ka asje problem frekuentimi i plazheve.

Nuk ka asnjë provë që koronavirusi transmetohet nga uji. Ky është një lajm i mirë. Aq më pak plazhet tona që janë të pasur me jod e me kripë që nuk janë ambient i përshtatshëm për viruset.

Edhe detet janë më të pastra tani. Nuk do t’i këshillojë shkuma party-t. I siguroj unë prindërit që asnjë e keqe nuk i gjen nga çerdhet dhe kopshtet. Frika nuk na çon askund,”-tha Pipero.