Home TE NDRYSHME Tjetër lëkundje tërmeti, ngrihet alarmi për cunam larg vendit tone

Tjetër lëkundje tërmeti, ngrihet alarmi për cunam larg vendit tone

903
0

Një tërmet goditi Alaskën në orët e vona të natës.

Sipas të dhënave nga sizmologet, lekundja kishte magnitudë 8.2 dhe u regjistrua shumë pranë Sandpoint, Aleutians East, Alaska, SHBA.

Sipas Shërbimit Gjeologjik të Shteteve të Bashkuara, tërmeti goditi të Mërkurën 28 Korrik 2021 në orën 10:15 pasdite me kohën lokale në një thellësi shumë të cekët vetëm prej 4 miljesh.

Tërmetet e cekëta ndihen më fort sesa ato më të thella pasi janë më afër sipërfaqes. Madhësia e saktë, epiqendra dhe thellësia e tërmetit mund të rishikohen brenda orëve pasi sizmologët po rishikojnë të dhënat.

Por cdo gje shkoj pa probleme pasi muaji korrik ka qene nje muaj ku shume vende jane lekundur dhe shtete te evropes.