Studiuesit zbulojnë cfare ndodh nese hani një grusht arra në ditë

Hulumtimi i ri zbulon se ngrënia e rregullt e arrave mund të ulë rrezikun e sëmundjeve të zemrës.

Ai bashkohet me një grup të madh kërkimesh që mbështesin arrat si pjesë e një diete të shëndetshme për zemrën.

Ekspertët thonë se arrat nuk duhet të jenë mënyra e vetme për të luftuar rrezikun e sëmundjeve të zemrës.

Hulumtimi i ri ka zbuluar se shtimi i një sasie të vogël arra në dietën tuaj mund të ndihmojë në mbështetjen e shëndetit të mirë të zemrës.

Studimi, i cili u botua në revistën Food Nutrition Research , analizoi të dhënat nga 42 punime shkencore që përfshinin 1.8 milionë njerëz dhe zbuloi se ngrënia e një grushti arra në ditë mund të ulë rrezikun e sëmundjeve të zemrës me rreth 25%. Studiuesit zbuluan gjithashtu se, ndërsa arrat ulnin sasinë e yndyrës në gjak, ato nuk dukej se ndikonin në presionin e gjakut ose sheqerin në gjak.

Ky nuk është studimi i parë që lidh arrat me uljen e rrezikut të sëmundjeve të zemrës. Një studim i rreth 193,000 njerëzve të botuar në Journal of the American Heart Association në 2020 zbuloi se njerëzit që hanin arra në baza të rregullta kishin një rrezik më të ulët të zhvillimit të sëmundjeve kardiovaskulare, sëmundjeve koronare të zemrës dhe goditjes në tru në krahasim me ata që nuk hanin. arra. “Këto të dhëna mbështesin rolin e marrjes së arrave në parandalimin parësor të sëmundjeve kardiovaskulare”, shkruan studiuesit.

Hulumtimet nga disa nga studimet më të mëdha të grupit, duke përfshirë Studimin Adventist, Studimin e Shëndetit të Grave në Iowa, Studimin e Shëndetit të Infermierëve dhe Studimin e Shëndetit të Mjekëve kanë treguar gjithashtu vazhdimisht se njerëzit që hanë arra disa herë në javë kanë 30 deri në 50 % rrezik më i ulët për sëmundje kardiovaskulare ose vdekje të papritur kardiake sesa ata që nuk e bëjnë këtë.

Administrata e Ushqimit dhe Barnave (FDA) madje ka lejuar disa arra, duke përfshirë arrat makadamia dhe arra , të mbajnë një etiketë që sugjeron se ato mund të mbështesin shëndetin e mirë të zemrës.

Por pse arrat mund të jenë të dobishme për shëndetin e mirë të zemrës dhe si mund t’i shtoni ato në dietën tuaj? Ja çfarë duhet të dini.

Pse ngrënia e arrave mund të ndihmojë zemrën tuaj?

Arrat kanë disa lëndë ushqyese që mund të jenë të dobishme për shëndetin e zemrës, duke përfshirë acidet yndyrore të pangopura që janë të lidhura me nivele më të ulëta të kolesterolit në gjak, thotë Arnesen. “Shtimi i arrave në dietë ka qenëtreguar në provat klinikepër të ulur kolesterolin, dhe kjo mund të shpjegojë të paktën pjesërisht pse njerëzit që hanë rregullisht arra kanë një rrezik më të ulët”, thotë ai.