Studim i rralle: Burrat tullacë kanë 40% të ngjarë të përfundojnë në spital nga koronavirusi

0
508

‘Burrat pa floke apo tullace kane 40 % me shume gjasa qe te infektohen me koronavirus dhe te perfundojne ne spitale’, kjo ishte nje gjetje nga nje studim.

Zbulimi u be nga dermatologet britanike qe studiuan 2000 burra te struar ne spital dhe aty u pa lidhja mes humbjes se flokeve dhe ashpersise se koronavirusit nga ku doli se hormoni Androgen qe shkakton renien e flokeve tek burrat ndihmon virusin te hyje ne qeliza.

Midis shume faktoresh qe ekspertet kane listuar ne perpjekje per te shpjeguar pse burrat tullace humbasin jeten me shume se te tjere, nje shembull ishte edhe perkatesia etnike qe lidhej me rrezik me te larte te covidit me te rende.

Keshtu profesori i dalluar Carlos Waimber nga universiteti Brown ka shprehur:
“Ne vërtet besojmë që ‘tullacllëku’ është parashikuesi perfekt për agresivitet të koronavirusit. Androgeni është definitivisht një portë që virusi të futet tek qelizat tona,”