Shqetesohet shefi i Urgjences: Po shpresoja te mos ndodhte por po ndosh …

Shefi i Urgjences Kombetare, Skender Brataj per situatene koronavirusit ne Shqiperi qe vazhdon te jete kritike e madje shihet se po perhapet kryesisht nga moshat e reja.

Vete Brataj qe e ka kaluar ne kurriz te tij koronavirusin, shprehet se per me teper infektimi ka me teper gjasa te tansmetohet ne ambjente te mbyllura me kondicioner,

“Ka shumë të infektuar të rinj. Ajo që shpresoja të mos ndodhte, po ndodh, ka shumë humbje jete nga persona që i është transmetuar vitusi nga të rinj, nga adoleshentë dhe asimptomatikë. Pse mbyllen shkollat zakonisht edhe në kohë gripi, u mbyllën nga 8-vjeçarja e lart, edhe në botë. Unë shpresoj që me marrjen e masave të ulet numri i të infektuarve dhe të rifillojë hapja. Unë me këtë sy e shoh. Shëndeti është primar. Me uljen e numrit të të infektuarve mund të zhbëhet akti normativ për lokalet. Por po të rrish në ambient të mbyllur, me kondicioner ndezur, sigurisht që do të infektohen 80 për qind dhe më shumë e njerëzve,” u shpreh Brataj.