Rikthehet karantina ne keto vende perseri deri ne shtator

0
573

Rritja e numrit të rasteve te reja me Sars Covd 2 në Australi ka bërë që shteti i Viktorias të shpall gjendjen e emergjences dhe t’i rikthehet ne karantine.

Rritja e menjehershme e te infektuarve ka bere qe vendi te futet ne karantine dhe te ruhet nga ky virus.

Kryeministri Daniel Andrews tha se kufizimet do të hynin në fuqi këtë të diel. Sipas rregullave të reja, banorët e kryeqytetit do t’i nënshtrohen një shtetrrethimi të natës, i cili do të zbatohet në të gjithë Melburn nga 20:00 deri në 05:00 të mëngjesit ndaj duhet te jeni te kujdesshem dhe te ruani distancimin social.

Deri ne daten 13 shtator do te mbahet kjo gjendje.

Dhe ne Afriken e jugut eshte e njejta situate ku mesohet se Sipas Ministrisë së Shëndetësisë janë infektuar më koronavirus më shumë se gjysmë milioni banorë në Afrikën e Jugut dhe pritet qe te futet perseri ne karantine.

Afrika e Jugut është vendi më i goditur në kontinent dhe përbën gjysmën e të gjitha infeksioneve të raportuara në Afrikë.

Ajo gjithashtu ka numrin e pestë më të lartë të rasteve në botë pas SHBA, Brazili, Rusia dhe India.