Rekord rastesh të reja diten e sotme me koronavirus në botë, OBSH del me njoftimin e fundit

0
544

Rekord rastesh të reja me COVID-19 në botë. 307.930 raste të reja janë regjistruar gjatë 24 orëve të fundit, e cila është dhe shifra më e lartë që nga nisja e pandemisë ndaj duhet sa me shume kujdes dhe mos i nenglizhojme rregullat tashme me ardhjen e vjeshtes priten dhe nje rritje e te infektuarve sepse eshte dhe stina qe do te sjelle dhe viruset gripale dhe do ta rendoje gjendjen.

Drejtori i OBSH-së, Tedros Adhanom Ghebreyesus ka shkruar në Tëitter se njerëzit nuk duhet të takohen me njëri-tjetrin as me bërryl pasi ajo nuk ruan distancën për të shmangur ngjitjen e koronavirusit ndaj nuk duhet te takoheni nga afer.

“Kur përshëndetni njerëzit, është më mirë të shmangni edhe prekjen me njëri-tjetrit me bërryla sepse kjo nuk ruan distancat.

Mua më pëlqen të vendos një dorë në zemër për të përshëndetur njerëzit në këto ditë”, shkruajti Tedros Adhanom Ghebreyesus.

Ndaj beni kujdes se bashku do ja dalin perseri ta kalojme kete gjendje qe po kalojme.