Home TE NDRYSHME Profesori i njohur jep lajmin qe mezi e prisnim çdo gjë do...

Profesori i njohur jep lajmin qe mezi e prisnim çdo gjë do të shkoj mirë, Ja edhe sa kohe na duhet të vazhdojmë jetën normale

967
0

Profesor Isaac Ben Izrael Matematicieni kreu i programit të Studimeve të Sigurisë në Universitetin e Tel Aviv jep lajme te mira pasi ai mendon se cdo virus ka fillimin dhe fundin e tij shpresojme se jemi ne valen e fundit te covidit.

Shpresojm qe pas muajit shkurt te kete nje renie te ndjeshme te te infektuarve dhe marsi i 2021 te na gje me te liruar dhe te fillojme jeten aty ku e kishim len shpresojme qe te ndodh keshtu.

Sepse nje virus shkon 1 vite me pas do ti bie fuqia dhe ka nje afat si te gjithe viruset e tjere.Plus qe dhe vaksian eshte drejt daljes ne treg ku do te sheroj ata qe jane te semure.

Ai thotë se numri i rasteve të reja të virusit arrin kulmin pas rreth 40 ditësh dhe nis e bie vetë duke shkuar në zero pas 70 ditësh, pa marrë parasysh se cilën pjesë të globit godet dhe pavarësisht faktit nëse vendet i mbyllin ekonomitë e tyre ose jo.

Ndaj rrini te qete sepse cdo gje do te shkoje mire dhe cdo gje do qetesohet. “Unë kërkoj me forcë që ta merrni me lehtesi dhe pa stres ruani distancimin social lani duart perdorni masken jeni te kujdesshem.

Ndaj duhete te presim dhe te bejme durim deri sa kjo gjendje te largohet ne kemi bere gjysmen e rruges dhe shpresojme se ne muajt ne vazhdim do qetesohet dhe ne do ktehemi perseri sic kemi qene ndaj duhet durim dhe kjo do kaloje.