Home TE NDRYSHME Po sikur të rriten ende shifrat? Manastirliu tregon skenarët shokues…Ka një thirrje...

Po sikur të rriten ende shifrat? Manastirliu tregon skenarët shokues…Ka një thirrje të fortë nga mjeku i njohur

238
0

Spitali Shefqet Ndroqi mund të kthehet sërish në COVID2 nëse vijojnë të rriten rastet te reja me te infektuar me koronavirus.

Lajmi u dha nga ministrja e Shëndetësisë Ogerta Manastirliu, ndërkohë që në raportimin e përditshëm të situatës sepse gjendja eshte e veshtir dhe po vijn raste te reja dhe spitali po mbushet me te infektuar.

Nese numri i te ifektuarve do te rritet me shume pritet qe te hapet spitali i ri Covid 3

Prof. Kapisyzi bëri thirrje qytetarëve për përdorimin e maskës, pasi siguron një mbrojtje të lartë.

Unë desha të shfrytëzoj rastin, të jap një mesazh që ndryshe nga faza e parë ku distancimi ishte elementi kryesor, në fazën e hapjes elementi kryesor është maska. Tashmë janë të vërtetuara shkencërisht që përdorimi i maskës ul në 70% shkallën e infeksionit. Nëse duam të ulim këtë valë tsunami të avashtë, duhet të përdorim maskat, tha Kapisyzi.