Pipero tregon se sa vite mund te zgjas koronavirusi qe keshtu duhet te keni kujdes

0
608

Pritet qe ky vite te jete viti i koronavrusit ku njerezit duhet te jene te kujdesshem dhe te ruajn distancimin social.Njeriu eshte perballur me histori te guximshme gjate shekujve ndaj tashme ka ardhur koha qe te jene te kujdesshem dhe te ruajn vetet dhe familjen e tyre

Ja se si eshte shprehur mjeku i njohur Pellumb Pipero:“Normaliteti i ri do jetë maskë. Pandemia mund të zgjasë dhe për dy apo tre vite të tjera”, keshtu ne duhet te pergatitemi per nje jete ndryshe nga me pare.

Ndërsa për shtimin e rasteve mjeku Pipero tha: Pas relaksimit të masave e dinim që do kishte rritje të rasteve, por është përtej pritshëmërive tona, por nuk menduam që do ishim të pakujdesshëm kaq sa jemi ndaj perdorni masken dhe behuni te kujdesshem.

Dhe duke qenë se është rritur ekspozimi pra njërëzit që takohen me njëri tjetrin, aktivitetet, ka shtuar numrin e kontakteve, atyre që infektohen dhe sëmuren.

Ruani veten tuaj dhe familjen tuaj tregohuni vigjilet dhe ne do tia dalim.