Pas ciklonit në detin Jon, tërmet i fortë lëkund Kretë, ja sa ishte magnituda

0
269

Pas perjetimit te nje cikloni qe i ka goditur ishujt grek, diten e sotme nje termet me magnitude 5.9 i shkalles Rihter ka perfshire shtetin fqinj palk me pare.

Lekundjet e termetit perfshin rajonin e Kretes dhe mesohet se afer epiqendres kishin qene te forta si lekundje vetem se nuk kishin zgjatur shume.

Mesohet se ne epiqender pati nje thellesi 45 km dhe kjo gj e beri te ulet intensitetin ne siperfaqe, megjithese ishte 57 km ne juglindje te Iaakleon te Kretes qe ka mbi 100 mije banore popullsi.

Sinoptikanet kane parashikuar stuhi te forta te djelen perreth zones ku ra termeti.

Gjithashtu Edhe cikloni i fundit ne Mesdhe po zhvendoset nga deti Jon ku goditi gjate nates dhe sot disa nga ishujt e Athines duke iu drejtuar Kretes