Nena shtatzen nderron jete pasi refuzoi te kurohej nga kanceri dhe vendosi qe te lindte djalin e saj

Nena 33 vjecare nga Italia, mori nje vendim te veshtire, ajo zgjodhi te lindte bebin e saj dhe refuzoi kimioterapine.
Gjate kontrolleve rutine te shtatezanise 33 vjecarja rizbuloi kancerin e gjirit per te cilin kishte menduar se e kishte mundur.

Italjania rezuzoi keshillen e mjekeve per te abortuar qe te fillonte kuren e kancerit dhe e gjithe familja e saj i ka ndenjur prane.

Historia e semundjes nisi ne 2019 kur pas nje kontrolli te pervitshem prej nje historie familjare, gruaja zbulon kancerin e gjirit dhe menjehere nis trajtimin per te. Keshtu 3 vite me vone kur semundja u duk se u zhduk i fejuari i vajzes e propozoi te martoheshin. Gjithashtu po ate muaj zbuluan se tashme ata do beheshin me femije dhe ishin shume te lumtur.

Megjithate gjate analizave rutine kur vajza ishte ne muajin e 6 te shtatezanise semundja iu rikthye dhe nuk kishte zgjidhje vec te bente kimio. Mirepo mjeket i kerkuan te fillonte direkt trajtimin edhe pse zgjidhja e vetme ishte aborti.

Kanceri në shtatzëni është i rrallë – statistikat tregojnë se rreth një në 1000 raste të kancerit të gjirit shfaqen gjatë shtatzënisë.

Nena ne pritje te embel nuk i degjoi mjeket dhe vazhdoi shtatezanine deri ne fund pasi mezi po e priste foshnjen e saj. Mjeket thone se gjate shtatezanise placenta sherben si barriere per foshnjen kur merr mjekim por per disa mjekime foshnja nuk mbrohet prandaj gruaja nuk pranoi asnje mjekim.

“Djali që ajo kishte dëshiruar aq shumë”, i quajtur Antonio, lindi në gusht 2023, por fatkeqësisht nëna e tij Azzurra vdiq tetë muaj më vonë, në mars 2024.

Familja e vajzes eshte e trishtuar por ata po behen te forte te rrisin bashke te voglin Antonio. shiko.news