Home TE NDRYSHME Në izolim prej 112 ditësh, ky eshte shteti ku nuk regjistron asnjë...

Në izolim prej 112 ditësh, ky eshte shteti ku nuk regjistron asnjë rast të ri me COVID-19

293
0

Australia eshte nje nga vendet me te sukseshme per luften ndaj covid 19 kane kaluar 5 muaj dhe asnje te infektuar.

Ndersa Shteti i Viktorias – epiqendra e valës së dytë me koronavirus në Australi – ndërkaq, për të dytën ditë me radhë nuk regjistroi asnjë rast të ri. Ky shtet, ka qenë në izolim për 112 ditë.

Autoritetet shëndetësore thanë se masat kufizuese, të vendosura për të frenuar përhapjen e koronavirusit, do të lehtësohen në ditët e ardhshme.

“Faleminderit të gjithë punëtorëve të mrekullueshëm shëndetësorë dhe publikë, por mbi të gjitha popullit australian”, tha në një postim në Twitter, ministri i Shëndetësisë, Greg Hunt.

Ky shtet, që ka 25 milionë banorë, ka aplikuar masa të izolimit dhe testime për koronavirus, me qëllim që ta mbajë nën kontroll virusin. Shteti i Viktorias – ku kanë ndodhur 90 për qind të vdekjeve nga COVID-19 – ka pasur në fuqi ndër masat më të rrepta të izolimit në botë.

Melburni – qyteti më i madh në Viktoria – ka nisur që të dalë nga izolimi më herët gjatë kësaj jave, pas përmirësimit të gjendjes epidemiologjike.