Home TE NDRYSHME Ndryhon moti?Shi dhe shtrëngata shiu ja se si ndryshon moti papritur...

Ndryhon moti?Shi dhe shtrëngata shiu ja se si ndryshon moti papritur nesër

90
0

Për ditën e enjte moti do të nisë i kthjellët në pjesën më të madhe të territorit e gradualisht në mesditë vranësira në zhvillim.

Në mesditë vranësirat do të pasohen nga reshje lokale shiu ne formën e shtrëngatave afatshkurtëra kryesisht përgjatë zonave malore dhe kodrinore të vendit.

Era do të fryjë nga veriperëndimi me shpejtësi mesatare 2-6m/s, e hera- herës përgjatë vijës bredgetare dhe në momentin e zhvillimit të vranësirave era fiton shpejtësi deri në 10-12m/sek, shoqëruar me valëzim në dete të forcës 3 ballë.

Temperaturat parashikohen në:

zonat malore 12°C deri në 27°C
zonat e ulëta 17°C deri në 32°C
zonat bregdetare 15°C deri në 31°C