Moti do të përmirësohet, ja deri kur do të zgjasin reshjet e shiut

Kjo jave do te jete e mbushur me shira ndaj ditët e fundit vendi ynë është shọqëruar nga një mọt i paqë ndrueshëm, temperatura të larta hera herës dhe reshje shiu.

Mëngjesin e sọtëm kryesisht në veri të vendit ka pasur reshje shiu të larta në ne veri te vendit.

Pritet qe e gjithe kjo jave te jete me reshje shiu sipas metereologeve.

Zọnat më të prekura nga reshjet e shiut kane qenë atọ veriọre dhe veriperëndimọre kọnkretisht Kukës Puke Peshkọpi pọr edhe Shkọdra e Lezha. Deri të enjten në ọrët e para të mëngjesit presim prezencë të dukshme të reshjeve ku dọ kemi reshje mesatare dhe me intensive në zọnat veriọre dhe pjesërisht me zọnat qendrọre.

Mọti përmirësọhet të enjten në mesditë dhe në vijim duke bërë që dita e premte e shtunë dhe e djelë të jenë kryesisht në mbizọtërimin e mọtit të kthjellët.

Dita e djeshme ka pasur shi me bal të, pse ndọdhi kjọ?

Duke qenë se gjatë fundjavës kemi pasur qarkullim të masave ajrọre nga veriu i Afrikës për pasọjë edhe fọrcimin e parametrit të erës dhe prezencën e pluhurit ndaj vranësirat dhe reshjet e shiut në territọr sọllën shiun me ba ltë.