Moti bën kthesën e papritur, meteorologët zbulojnë çfarë na pret në ditët në vijim dhe kur do rikthehen shirat

Në Shqipëri dhe rajon pritet të mbajë mot kryesisht me diell dhe i nxehtë sidomos në viset mesdhetare dhe urbane, ndërsa pak më freskët në viset kontientale dhe kodrinore-malore.

Mot kryesisht stabil, i kthjellët dhe i nxehtë na pret edhe ditëve të ardhshme me rritje graduale të temperaturave ku ajo maksimale pritet të arrijë deri në 35 gradë Celsius ditën e Premte, ndërsa në Shqipëri edhe më nxehtë. Në jug dhe juglindje të Shqipërisë mund të ketë ndonjë rrebesh shiu me vetëtima dhe bubullimë.

Të shtunën pasdite në disa vise priten rrebeshe të izoluara shiu me vetëtima dhe bubullimë, ndërsa të dielën priten reshje shiu dhe rrebeshe të shpeshta shiu me vetëtima dhe bubullimë.