“Mos ta pafsha bojën, kam jetën time”, nëna me vrap në polici pas asaj që zbuloi për vajzën e saj

0
382

Policia e shtetit gjithnje e me shume ka regjistruar denoncime apo “ankimime” te prinderve te cilet kekojne ndihme kur shohin se femijet e tyre adoleshente nuk po kthehen ne shtepi.

Nje nder rastet me te cuditshme sipas tyre eshte i kohes se mbylljes se pandemise neper shtepia. Ky eshte rasti i nje burri 51 vjec qe ishite mbyllur ne shtepi me gjithe familjen nga frika e infektimit. Por duke mos dashur te dalin per pazare nga frika e infektimit ata kane derguar djalin 16 vjec te bleje ushqime me nje 5 ije lekshe ne xhep. Por ketu fillon habia, ja cfare thote burri kur telefonon per denoncim:

“Im bir, 16 vjeç u vonua ndonëse dyqani gjendet në rreth rrotullim,- deklaroi burri në polici, i cili kërkoi ndihmë në komisariat.
Por në mbyllje të ditës, burri e ritelefonoi policinë duke pohuar: im bir u kthye, por pa ushqime.
Megjithatë për shkaqe proceduriale adoleshenti u pyet në komisariat për adresën dhe ai tha: takova të dashurën në Paskuqan dhe lekët e ushqimeve i shpenzova me të, por derisa ti binin nervat babait u vonova që ai të bëhej merak e të mos më qortonte.

Ndersa nje tjeter histori e cuditshme ishte edhe rasti i nje nene qe shkoi te denonconte në polici për të bijën, e cila kur u grind me 40-vjeçaren e mallkoi: mos ta pafsha më bojën mami, se ke djegur ti jetën tënde, nuk dua të më ndodhë e njëjta gjë.
Debatet nënë-bijë sipas gruas me banim pranë njësisë numër 6 Kombinat nisën pasi 40-vjeçarja zbuloi komunikimin online mes 15-vjeçares dhe një personi tjetër. “Pashë që flasin në mesenxher. I thashë vajzës ti nuk mund të bësh çfarë të duash. Ajo u përgjigj,- kam jetën time nuk më ndalon dot. Gruaja tregon “telefonin nuk ia lashë ta merrte e kam unë, edhe rroba të tjera nuk e lejova të merrte. Por ajo më pa në sy dhe më tha,- nuk kam për t’u kthyer më, mos ta pafsha bojën!”
Policia pohon se këqyri llogarinë personale të saj dhe vërejti se adresa me emrin A.Sh është anonime. Por sidoqoftë policia është vënë në kërkim të të dashurit të saj për të zbuluar më tej edhe adresën e S.D.

Por pervec prinderve denoncime marrin ne Polici edhe vajza qe kane marre kercenime nga te dashur te rinj apo te mashtruara nga “dashuria”.
Erdha nga Italia për dashurinë
Por denoncimi më domethënës është ai i një vajze nga Tirana që jeton në Itali. B. hyri në komunikim me S. K dhe më tej hyri në raport intim. “Më tha që i duheshin të ardhura sepse synonte të vazhdonte universitetin. I dhashë 1800 euro. Nga muaji në muaj, në vazhdim përveç mashtrimit e reja depozitoi përmes transfertave rreth 10 mijë euro”. Policia deklaron se i dyshuari filloi ta shantazhojë dhe kërcënojë duke e paralajmëruar se do ti publikonte fotot intime, që vetë e reja ia kishte dërguar në mirëbesim.