Meteorologu tregon për prashikimn e motit këtë javë dhe gjatë 15 ditëshit të dytë të gushtit

0
383

Meteorologu i Meteoalb, Hakil Osmani tha se per te gjithe ata qe kane planifikuar pushimet ne bregdet ka lajme te mira e sidomos per kete dyjaveshin e mbetur te gushtit.
Në bregdet koha do jetë në favor të pushuesve, ndërsa në zonat malore Osmani tha se do ketë vranësira dhe reshje të karakterit lokal.

Gjithashtu ne pergjithesi temperaturat do të rriten këtë javë duke nisur nga e enjtja, me deri në 38 gradë.

Ja se cfare tha ai tekstualisht:

Në vijim pritet të kemi vranësira dhe reshje të pakta në fillim të javës. Deri të mërkurën kemi prezencë të paktët të vranësirave me reshje në vend. Po të enjten kemi lajmë të mira, dominon moti i kthjrellët. Bregdeti do ketë më shumë orë me diell, prezencë të diellit më së shumti. Po ashtu do ketë rritje graduale të vlerave termike. Në bregdet temepraturat do jenë 37 dhe 38 gradë, më të larta se normalja në këtë periudhë. Edhe në zonat malore do rriten temperaturat në 31, 32 gradë. 15 ditëshi i dytë i gushtit pritet të jetë me diell kryesiht në zonat bregdetare ndërsa në zonat malore do ketë vranësia me reshje të karakterit lokal.