Merkel jo lajme te mira dimri do jete i veshtire me koronavirusin ndaj pergatituni

0
378

Tashme pritet qe dimri i ketij viti te jete me i veshtir nga dimri i viteve te kaluar pasi koronavirusi do ta ndryshoj ate por megjithate pritet qe pas 2021 cdo gje te qetesohet.Keshtu shprehen ekspertet qe pas dimrit pritet dhe fundi i korovirusit por me par duhet te kalojme nje vite ndryshe.

Kancelarja gjermane, Angela Merkel ka thene se:“Disa gjëra do të jenë më të vështira në muajt e ardhshëm se sa ishin në verë. Ne kemi shijuar liritë dhe mbrojtjen relative nga aerosolët në verë, gjë e cila ishte e mundur përmes jetës më të hapur”, tha kancelarja gjermane.

Ndërkohë, qeveria federale e Berlinit vendosi kufizime për organizimet publike.

Ndërkaq edhe Franca nisi me zbatimin e masave të reja kufizuese.

Shqetësim në rritje edhe në Itali.

Ndaj ky vit do te jete ndryshe por mos harroni te ruani distancimin social te perdorni masken dhe lani sa me shpesh duart duke perdorur dhe disinfektuesin.